flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення практики розгляду кримінальних справ про злочини проти власності (крадіжка) в І півріччі 2011 року в порівнянні з І півріччям 2010 року.

02 лютого 2012, 11:08
Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватись розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Суб'єктами права власності є фізичні особи (громадяни України,   іноземці,   особи без громадянства), юридичні особи (господарські товариства, професійні спілки, громадські, релігійні об'єднання тощо), держава. Їх рівність перед законом і забезпечення захисту їхніх прав державою закріплено у ст. 13 Конституції України. Право власності в Україні охороняється законом. Зокрема, у розд. VI Кримінального кодексу України (далі - КК) встановлено, які саме суспільно небезпечні діяння проти власності є злочинами та які покарання застосовуються до осіб, що їх вчинили. Злочини проти власності становлять одну із найпоширеніших груп злочинних дій. Родовим об'єктом злочинів, передбачених розд. VI Особливої частини КК , є право власності, зміст якого становлять володіння, користування і розпорядження своїм майном.
Об'єктами злочинів, що вчиняються з використанням насильства або погрозою його застосування (насильницький грабіж, розбій, вимагання, погроза знищення майна), є також життя, здоров'я, психічна або фізична недоторканність людини.
Предметом злочинів проти власності є, як правило, майно, яке має вартість, ціну і перебуває у чужій для винної особи власності.
Предметом таких злочинів також можуть бути гроші, цінні папери, документи, які є еквівалентом вартості, та документи,   які засвідчують право певної особи на майно.
У ст. 185 КК ("Крадіжка") передбачено відповідальність за таємне викрадення чужого майна.   Таємним вважається викрадення, коли воно вчинюється за відсутності особи, у власності чи під охороною якої знаходилося майно, що викрадається, або у присутності такої особи непомітно для неї, а також у присутності сторонніх осіб, які не усвідомлюють факту викрадення майна і не можуть дати йому належної оцінки (психічно хворі, малолітні). Викрадення є таємним і в тому разі, коли воно вчиняється у присутності особи, якій доручено майно, але вона перебуває в такому стані, який виключає можливість усвідомлювати значення того, що відбувається (сон, непритомність, сильне сп'яніння тощо). 
В провадженні Бершадського районного суду Вінницької області в І півріччі 2011 року перебувало 66 кримінальних справ про злочини проти власності відносно 105 осіб, що складало 44 % від загальної кількості кримінальних справ, що знаходились в провадженні суду.
Найбільшу категорію справ за І півріччя 2011 року в Бершадському районному суді складають справи про крадіжки – 57 справ, що становить 86,4,% від загальної кількості кримінальних справ про злочини проти власності, відносно 91 особи. Розглянуто 44 справи , з них з постановленням вироку – 42 справи, 1 справа з закриттям провадження у справі, 1 справа із застосуванням примусових заходів медичного характеру. Залишок нерозглянутих справ на кінець звітного періоду становить 13 справ.
Якщо провести порівняльну характеристику розгляду справ даної категорії з І півріччям 2010 року то можна побачити, що в І півріччі 2010 року також справи про крадіжки складали найбільшу категорію справ , а саме - 52 справи, що становить 83.8% від загальної кількості кримінальних справ про злочини проти власності ,що у 8.77% менше ніж у І півріччі 2011 року. Розглянуто 35 справи, що на 20,5% менше ніж у І півріччі 2011 року , з них з постановленням вироку-33 справи, що на 21,4 % менше ніж у І півріччі 2011 року, 1 справа з закриттям провадження у справі, 1 справа повернута прокурору в порядку ст. 249-1 КПК України. Залишок нерозглянутих справ на кінець звітного періоду -17 справ, що на 23.5% більше ніж у І півріччі 2011 року.
Аналізуючи наведенні дані можна зробити висновок про те, що в першому півріччі 2011 року в порівнянні з І півріччям 2010 року незначно зросла кількість кримінальних справ, в яких особи обвинувачуються за вчинення злочинів проти власності (крадіжки). Злочини вчиняються в стані алкогольного сп`яніння, крім того у період відбуття особою іспитового строку, з корисливих мотивів, маючи не зняту чи непогашену судимість, часто не задумуючись про наслідки вчиненого, які для правопорушника звичайно є негативним, але справедливими. Вагомим фактором у вчиненні громадянами України злочинів проти власності є соціальне становище та матеріальний стан вищевказаних громадян.
При розгляді зазначеної категорії справ судді вірно застосовують норми матеріального та процесуального права. Усі справи розглянуті у встановлені строки, порушень не допускають.
 

 Звітний період
І півріччя 2010 року
І півріччя 2011 року
Залишок нерозглянутих справ на початок звітного періоду
9
12
Надійшло справ у звітний період
43
45
Розглянуто справ усього
35
44
 
У тому числі із
Постановленням вироку
33
42
Закриттям провадження у справі
1
1
Застосування заходів медичного характеру
0
1
повернення прокурору в порядку ст. 249-1 КПК України
1
0
Залишок на кінець звітного періоду
17
13

 
Суддя Бершадського районного суду
Вінницької області                                               А.П.Жарун
 
Виконавець                                                            В.В. Петрик