flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики Бершадського районного суду з розгляду кримінальних справ (проваджень) щодо злочинів проти життя та здоров'я особи за 2014 рік

13 березня 2015, 14:34

Стаття 3 Конституції України проголошує, що людина, її життя та здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Виходячи з цього при проведені узагальнення особливої уваги потребує аналіз злочинів проти найцінніших людських благ – життя та здоров’я, оскільки в кримінально-правовому аспекті ці посягання визнаються одними з найнебезпечніших. Кримінальна відповідальність за вчинення таких злочинів передбачена розділом ІІ Особливої частини  КК України (стат­ті 115–145), який має назву “Злочини проти життя та здоров’я особи”.

   Протягом 2014 року Бершадським районним судом Вінницької області розглянуто 200 справ кримінального провадження. З них - 60 справ по злочинах проти життя та здоров'я особи, що становить 30% від загальної кількості. Серед них за ст. 115 КК України - 2; за ст. 121 КК України - 5; за ст.122 КК України - 9 справ; за ст. 125 КК України - 40. (Додаткова інформація - Додаток №1)

    Аналіз діяльності органу досудового слідства свідчить про те, що в переважній більшості кримінальні справи проти здоров’я та життя були розслідувані повно та об’єктивно. Органом досудового розслідування було встановлено час, місце, спосіб, мотиви вчинення злочинних дій. Фактів порушення права підозрюваних на захист під час досудового розслідування не встановлено. Випадків неправильної кваліфікації дій осіб, що обвинувачувались у злочинах проти життя та здоров’я особи і випадків порушення строків розслідування у досліджений період не виявлено. Також, надані до суду угоди про примирення та визнання винуватості за вказаний період відповідають вимогам чинного КПК України. Так, в 2014 році Бершадським районним судом затверджено 10 угод про примирення та 1 угоду про визнання винуватості.
   Кваліфікація злочинів проти життя та здоров’я особи передбачає здійснення кримінально-правової оцінки таких суспільно небезпечних і протиправних діянь, що, посягаючи на життя й здоров’я особи, руйнують і спотворюють ці найцінніші блага, а також наражають на небезпеку заподіяння їм шкоди.

   При розгляді справ даної категорії суддями Бершадського районного суду враховувалась суспільна небезпечність і протиправність діянь, обставини по справах. Разом  з тим, встановлено факт наявності певних складнощів в визначенні та розмежуванні  правової кваліфікації кримінального правопорушення за ч.2 ст. 15, ч. ст. 115 КК України (замах на умисне вбивство) та ч.1 ст. 121 КК України (умисне тяжке тілесне ушкодження) – вирок по справі 126/3328/13-к додається.

  За 2014 рік Бершадським районним судом по 35 справах даної категорії було винесено вироки. По 15 справах - закрито провадження (у зв'язку з відмовою потерпілого від обвинувачення, тощо). По 10 кримінальних провадженнях затверджено угоду про примирення між сторонами. По одній кримінальній справі до особи застосовано примусові заходи медичного характеру. По одному кримінальному провадженню затверджено угоду про визнання винуватості.

Копії вироків та ухвал додаються.

   При призначенні справ зазначеної категорії до розгляду були дотримані вимоги КПК України щодо строків призначення справи до попереднього розгляду та до судового розгляду. При судовому розгляді кримінальних справ про злочини проти життя та здоров’я, з метою всебічного дослідження зібраних по справах матеріалів та винесення обґрунтованого рішення, судом ретельно перевірялися всі фактичні обставини справи, направленість умислу, мотиви, ціль, наслідки і характер дій підсудних, встановлювався  причинний зв’язок між діями підсудних та настанням середньої тяжкості та тяжкими тілесними ушкодженнями. Судом вживаються заходи для забезпечення ефективного та оперативного розгляду справ. Разом з тим, тривалість розгляду справ у більшості випадків пов’язана з неявкою учасників процесу в судове засідання, невиконанням приводу обвинуваченого, зайнятістю адвокатів у інших судових процесах.

   Під час розгляду справ щодо злочинів проти життя та здоров’я особи суддями Бершадського районного суду аналізувалися та досліджувалися наявні в справі докази. Випадків визнання судом доказів, зібраних під час досудового розслідування, недопустимими та неналежними не виявлено.

    Протягом 2014 року на вироки Бершадського районного суду було подано 7 апеляційних скарг. З них залишено без змін  - 3 вироки, відмовлено у відкритті провадження – 1 справа, вироки змінено або скасовано  відносно 3х осіб. (копії Ухвал Апеляційного суду – Додаток 2).

     Зміна або скасування вироків Бершадського районного суду в першу чергу пов’язана з правовою кваліфікацією протиправних діянь та врахуванням судом обставин по справі та особи злочинця при визначенні остаточного покарання.

   Вирішення цивільних позовів у справах даної категорії. Розглядаючи об’єкт посягань у даній категорії справ, слід пам’ятати, що в розділі ІІ Особливої частини КК об’єднано посягання на два різних родових об’єкти – суспільні відносини щодо охорони життя та суспільні відносини щодо охорони здоров’я особи. Необхідно виходити з того, що кожний злочин проти життя завжди пов’язаний із заподіянням шкоди здоров’ю, проте не кожне посягання проти здоров’я зашкоджує життю. Наприклад, при вчиненні такого злочину проти життя, як убивство, руйнується і життя, і здоров’я потерпілого, однак заподіяння особі побоїв, мордувань, умисного легкого чи серед­ньої тяжкості тілесного ушкодження не призводить до втрати життя, хоча при цьому страждає здоров’я. Суспільні відносини у сфері охорони життя та здоров’я особи також є безпосередніми об’єктами відповідних злочинів. При розгляді цивільних позовів про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої вчиненням злочину, у кримінальному провадженні суддями Бершадського районного суду досліджувалися та аналізувалися питання співрозмірності та відповідності заявлених постраждалими особами вимог фактично заподіяній матеріальній та моральній шкоді, та інші обставини, які мають значення по справі.
   При призначенні покарання за вчинення злочинів проти життя та здоров’я суд керувався закріпленими в КК нормами про систему і види, підстави і порядок призначення покарання, передусім ст. 65 КК України. При призначенні покарання враховувався характер і ступінь суспільної небезпечності вчиненого злочину, особа винного і обставини справи, що пом’якшують і обтяжують покарання. Бершадським районним судом при винесенні вироків було забезпечено виконання основного завдання кримінального процесу із забезпечення правильного застосування закону з тим, щоб за вчинений злочин винні понесли справедливе покарання. В 2014 році щодо осіб, винних у вчиненні злочинів проти життя та здоров’я особи у більшості випадків було застосовано покарання у виді позбавлення волі зі звільненням від відбування покарання з іспитовим строком на підставі ст. 75 КК України. Також, наявні особи, які були засуджені до позбавлення волі.

    За вказаний період Бершадським районним судом при розгляді кримінальних справ стосовно злочинів проти життя та здоров’я особи практика Європейського суду з прав людини, а також міжнародні договори, згода на  обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - не застосовувалися.

 

 

 

Суддя Бершадського районного суду Губко В.І.

 

 

Вик. помічник судді Даніленко Є.К.