Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Громадський порядок — це сукупність суспільних відносин, що забезпечують спокійні умови життя людей у різних сферах суспільне корисної діяльності, відпочинку, побуту і нормальної діяльності підприємств, організацій, установ у цій сфері. Суспільна моральність — це погляди, уявлення і правила, що визначають поведінку, духовні та моральні якості, необхідні людині в суспільстві, та відповідні правила, що визначають умови нормального громадського життя людей.
Тому злочини проти громадського порядку та моральності можна визначити як умисні суспільне небезпечні посягання на громадський порядок у різних сферах забезпечення життєдіяльності людей і моральні основи життя суспільства, взяті під охорону законом про кримінальну відповідальність. Виходячи з безпосередніх об'єктів ці злочини можуть бути поділені на два види:
1) злочини проти громадського порядку (групове порушення громадського порядку — ст. 293, масові заворушення — ст. 294, заклики до вчинення дій, що загрожують громадському порядку, — ст. 295, хуліганство — ст. 296);
2) злочини проти суспільної моральності (наруга над могилою — ст. 297, нищення, руйнування чи псування пам'яток історії або культури — ст. 298, жорстоке поводження з тваринами — ст. 299, ввезення, виготовлення або розповсюдження творів, що пропагують культ насильства і жорстокості, — ст. 300, ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів — ст. 301, створення або утримання місць розпусти і звідництво — ст. 302, проституція або примушування чи втягнення до заняття проституцією — ст. 303, втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність — ст. 304).
У свою чергу, злочини проти суспільної моральності можна поділити на три види:
1) посягання на основні моральні принципи і цінності у сфері духовного і культурного життя суспільства (статті 297, 298, 299 і 300);
2) посягання на основні принципи моральності у сфері статевих відносин (статті 301, 302 і 303);
3) посягання на основні принципи моральності у сфері морального і фізичного розвитку неповнолітніх (ч. 2 ст. 299, частини 2 і 3 ст. 300, частини 2 і 3 ст. 301, ч. 3 ст. 302, ч. 3 ст. 303, ст. 304 ).
У 2104 році в провадженні Бершадського районного суду перебувало 228 кримінальних справ, з яких 210 надійшло за звітний період. З них 3 справи відносно 4 осіб про злочини проти громадського порядку та моральності, з яких у звітному періоді розглянуто з постановленням вироку 2, та 1 справа перейшла залишком у 2015 рік.
Таким чином, можна зробити висновок, що у 2014 році кількість кримінальних справ про злочини проти громадського порядку та моральності склали близько 1,4 % від загальної кількості кримінальних справ, які перебували у провадженні Бершадського районного суду за вищевказаний період. При ухваленні вироків по справі судді керувалися нормами чинного законодавства та брали до уваги наявну практику розгляду справ такого типу. Особливих складнощів при розгляді даної категорії справ у суддів Бершадського районного суду не виникало.
Суддя Бершадського районного суду Губко В.І.
Вик. Помічник судді Даніленко Є.К.