Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
«Узагальнення судової практики Бершадського районного суду
щодо заочного розгляду цивільних справ за І півріччя 2015 року»
Заочний розгляд справи у цивільному процесі - один із заходів запобігання та протидії зловживанням з боку відповідачів їх процесуальними правами у цивільному процесі.
Відповідно до ст. 224 ЦПК у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів. За наявності у справі кількох відповідачів заочний розгляд справи за правилами ч. 2 ст. 224 ЦПК допускається у випадках неявки в судове засідання всіх відповідачів. В заочному порядку справа також може бути розглянута за умови того, що відповідач до ухвалення рішення у справі залишив зал судового засідання. Крім того, для ухвалення заочного рішення повинна мати місце згода позивача на проведення заочного розгляду справи.
В разі зміни позивачем предмета або підстав позову, зміни розміру позовних вимог суд відкладає судовий розгляд для повідомлення про це відповідача (ч. 3 ст. 224 ЦПК).
Порядок заочного розгляду справи визначено ст. 225 ЦПК. Відповідно до вимог ч.1 ст. 225 ЦПК про його проведення суд постановляє ухвалу. Безпосередній розгляд справи та ухвалення рішення проводяться за загальними правилами з винятками і доповненнями, встановленими означеною главою ЦПК, а в рішенні зазначається строк і порядок подання заяви про перегляд заочного рішення.
Порядок і строк подання заяви про перегляд заочного рішення врегульовано ст. 228 ЦПК, відповідно до якої заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 10 днів з дня отримання його копії. Частіше за все копія заочного рішення направляється рекомендованим листом із повідомленням, тому днем вручення копії заочного рішення буде відповідна дата на повідомленні.
Заочний розгляд цивільних справ Бершадським районним судом за І півріччя 2015 року
У першому півріччі 2015 року суддями Бершадського районного суду розглянуто 422 цивільних справи, по яких ухвалено 337 рішень, з них заочних рішень – 48. Закрито провадження у 24 справах, залишено без розгляду 60 позовних заяв, 1 справа передана в інший суд.
В першому півріччі 2015 року на розгляді Бершадського районного суду перебувало 5 заяв про перегляд заочного рішення, з яких :
повернуто -1,
залишено без розгляду – 1,
відмовлено в поновленні строку – 1,
задоволено заяв про перегляд – 1,
відмовлено в задоволенні заяв – 1.
Висновки та проблемні питання:
Результати узагальнення свідчать, що заочне провадження є додатковою гарантією для позивача від зловживання вiдповiдачем процесуальними правами, усунення причин затягування процесу, дотримання судами строкiв розгляду справи. Дотримання суддями процесуального законодавства при ухваленнi та переглядi заочного рiшення є визначальним з точки зору виконання iнститутом заочного провадження своєї мети – сприяти ефективному та оперативному здійсненню правосуддя.
Відповідно до правової позиції, висловленої в Науково-практичних коментарях до ЦПК України, заочне рішення набуває законної сили після завершення усіх передбачених законом строків (строку на подачу відповідачем заяви про перегляд заочного рішення, а в подальшому - строку на апеляційне оскарження).
При цьому проблемним є питання щодо початку відліку строку для апеляційного оскарження, оскільки він залежить від моменту отримання копії заочного рішення відповідачем.
Законодавцем не врегульовано, як необхідно діяти суду, якщо копію заочного рішення неможливо вручити відповідачу з тих чи інших причин (ухилення відповідача від його отримання, розгляд справи за останнім відомим місцем проживання відповідача, зміна місця проживання відповідача та недобросовісне виконання ним обов’язку повідомити суд про відповідні зміни тощо).
На законодавчому рівні чітко не визначено момент набрання законної сили заочним рішенням. Викликає сумнів положення про те, що для позивача у справі, розглянутій у порядку заочного рішення, рішення набирає законної сили на одинадцяти день після його проголошення, якщо позивач сам у вказаний термін не подав апеляційної скарги на нього, а для відповідача - на одинадцятий день з моменту отримання копії заочного рішення.
Враховуючи специфіку заочного розгляду, яка і полягає у тому, що справа розглядається та рішення ухвалюється у відсутність належним чином повідомленого про час та місце її розгляду відповідача,- очікування вручення відповідачу, якому вручити копію заочного рішення неможливо з тих чи інших об’єктивних причин, може призвести до порушення прав позивача на виконання заочного рішення.
Суддя Бершадського районного суду Губко В.І.
Вик. Помічник судді Даніленко Є.К.