Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Згідно плану роботи Бершадського районного суду на І півріччя 2016 року, проведено узагальнення практики розгляду справ кримінального провадження про злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту за 2015рік.
Кримінальна відповідальність за порушення правил безпеки руху та експлуатації транспорту передбачена розділом XI Особливої частини КК (статті 276-292).
Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту – це передбачені законом про кримінальну відповідальність суспільно небезпечні діяння, що посягають на суспільні відносини, які забезпечують безпеку руху та експлуатації залізничного, повітряного, водного, автомобільного, міського електричного, а також магістрального трубопровідного транспорту.
Протягом 2015 року на розгляді в Бершадському районному суді Вінницької області перебувало 232 кримінальних проваджень, в тому числі надійшло протягом року 204 кримінальних провадження.
З них, 19 - справ кримінального провадження про злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту перебували на розгляді протягом періоду, що узагальнюється.
Станом на 01.01.2015 р. залишок не розглянутих кримінальних проваджень даної категорії становив 4 справи, у тому числі 2 - порушених за ст.286 КК України та 2 – за ст. 289 КК України.
Надійшло на розгляд протягом 2015 року - 15 кримінальних провадження, відносно 15 осіб. В тому числі порушених за ст.286 КК України - 12 проваджень відносно 12 осіб та за ст. 289 КК України - 3 провадження відносно 3 осіб.
Усього, протягом 2015 року, розглянуто 15 кримінальних провадження, з них з постановлениям вироку - 12, в тому числі порушених за ст.286 КК України розглянуто 11 проваджень, з постановлениям вироку - 8; за ст.289 КК України розглянуто 4 провадження, з постановлениям вироку - 4.
По двом справам, порушеним за ч.1ст.289 КК України затверджено угоду про примирення між потерпілим та обвинуваченим, і призначено узгоджене сторонами покарання.
Так, у кримінальному провадженні відносно А. за ч.1 ст.289 КК України, затверджено угоду від 25 червня 2015 року про примирення між потерпілим П., його законним представником П. та обвинуваченим А., відповідно до якої: А визнано винним у скоєнні злочину, передбаченого ч.1 ст. 289 КК України та призначено узгоджене сторонами покарання у виді чотирьох років позбавлення волі. На підставі ст. ст. 75,76 КК України звільнено А. від відбування покарання з іспитовим строком два роки .
По двох справах, порушених за ст.286 КК України, провадження закрито на підставі ст.46 КК України, у зв’язку з примиренням обвинуваченого з потерпілим.
Так ухвалою Бершадського районного суду Вінницької області від 09.07.2015 року клопотання потерпілої Ш про звільнення П. від кримінальної відповідальності задоволено. Звільнено П. від кримінальної відповідальності за ч.1 ст. 286 КК України у зв"язку з примиренням з потерпілою, а кримінальне провадження відносно нього закрито. Стягнуто з П. в дохід держави 491 (чотириста дев"яносто одну ) гривню 04 коп. за проведення автотехнічної експертизи. Вирішено долю речових доказів.
Однак, ухвалю колегії судів Апеляційного суду Вінницької області від 31 серпня 2015 року вищевказану ухвалу суду від 09.07.2015 року було змінено. Виключено з резолютивної частини ухвали вказівку суду про стягнення з П. судових витрат.
Також в одній справі, порушеній за ст.. 286 ч.1 КК України, було постановлено ухвалу про застосовано примусових заходів медичного характеру.
Так ухвалою Бершадського районного суду від 04.11.2015 року було застосовано до Ш. примусові заходи медичного характеру, у вигляді примусового лікування у психіатричній лікарні із звичайним режимом нагляду.Вирішено долю речових доказів.
Рішень про затвердження угод про визнання винуватості, або про відмову в затвердженні такої угоди, протягом 2015р., по даній категорій справ, судом не приймалось.
Із даної категорії кримінальних проваджень, протягом 2015 року, до суду надійшли та були розглянуті, лише кримінальні провадження щодо злочинів, передбачених ст. 286 КК України - порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами та ст. 289 КК України - незаконне заволодіння транспортним засобом.
Протягом періоду, що узагальнюється, Бершадським районним судом було засуджено 12 осіб, за вчинені злочинів даної категорії, в тому числі, за ст.286 КК України -8 осіб, та за ст,289 КК України - 4 особи.
Судді Бершадського районного суду при призначенні кримінального покарання обвинуваченим за злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, дотримуються вимоги ст. 65 КК України, враховується ступінь тяжкості вчиненого злочину, особа винуватого, обставини, що пом’якшують та обтяжують покарання. Особам, які вчинили злочин, призначається покарання, необхідне і достатнє для їх виправлення та попередження вчинення ними нових злочинів.
При розгляді справ про злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, судді Бершадського районного суду Вінницької області чітко дотримувались вимог чинного законодавства щодо строків призначення кримінальних справ до розгляду, детально вивчали матеріали справи при надходженні їх до суду. Випадків призначення кримінальних справ до розгляду з порушенням строків за проаналізований період не було.
2 вироки в кримінальних провадженнях даної категорії, винесених Бершадським районним судом Вінницької області протягом 2015 року, було оскаржено в апеляційному порядку: 1 - скасовано, а 1 залишено без змін.
Так, 21 вересня 2015 року ухвалою Апеляційного суду Вінницької області апеляційну скаргу зі змінами прокурора та апеляційну скаргу із змінами та доповненнями адвоката Г. в інтересах М. задоволено частково. Вирок Бершадського районного суду Вінницької області від 12.06.2015 року скасовано. Призначений новий розгляд кримінального провадження відносно М. за ч.2 ст. 286 КК України у Бершадському районному суді в іншому складі суду.
Суд першої інстанції постановлюючи вирок не дотримався положень вимог ст.. 374 КПК України щодо змісту мотивувальної частини вироку , яка повинна містити формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним, з зазначенням місця, часу способу вчинення та наслідків кримінального правопорушення, форми вини і мотивів кримінального правопорушення. Суд в мотивувальній частині виклав неконкретне обвинувачення , не зазначивши про висновок судово-медичної експертизи № 67 від 21.08.2014 року , щодо потерпілого Г., хоча в обвинувальному акті вказано про даний висновок із зазначенням наслідків кримінального правопорушення.
Узагальнення практики розгляду справ кримінального провадження про злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту за 2015 рік засвідчило, що судовий розгляд справ названої категорії в основному провадився у відповідності до законодавства.
Випадки скасованих/змінених рішень суду є поодинокими, помилки при розгляді не носять систематичного характеру і безперечно були прийняті суддями до уваги.
Суддя Бершадського районного суду А.П. Жарун