flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики Бершадського районного суду з питань відкриття провадження у цивільних справах (постановлення ухвал про залишення позовних заяв без руху, їх повернення) за 2015 рік.

31 березня 2016, 15:14

     Цивільно-процесуальним законодавством України (ст.3) передбачено право кожної особи звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод і інтересів. 

  Разом з цим, чинним ЦПК України визначається порядок та вимоги до звернень, чим забезпечується єдина процесуальна форма позовних заяв та заяв окремого провадження. Такий порядок слід розуміти як обов’язкове виконання особою всіх вимог ЦПК України щодо: процесуального порядку подання позовної заяви до суду який передбачений ст.118 ЦПК України, дотримання вимог ст.ст. 119,238,243,247,252,258,261,270,275,280,284,288 ЦПК України щодо змісту та форми позовної заяви та заяви, процесуальних строків, оплати судового збору ст.79, правил підсудності ст.ст.107-115 ЦПК України.

    З метою більшого гарантування прав суб’єктів законом передбачені спеціальні норми (ст. 121 ЦПК України) згідно яких особі надається можливість усунути недоліки заяви на підставі ухвали судді. Згідно ч.1 ст.121 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 119 і 120 ЦПК України, або позивачем не сплачено судовий збір, постановляє ухвалу (з зазначенням в ній підстав залишення заяви без руху), про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення вказаних в ухвалі недоліків. Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає всі вимоги, визначені ст.ст.119,120 ЦПК України позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. У Іншому випадку заява вважається неподаною і повертається позивачеві, що не перешкоджає повторному зверненню з цими ж вимогами до суду, якщо перестануть існувати обставини, які стали підставою для повернення заяви. 
   У 2015 році суддями Бершадського районного суду Вінницької області залишено без руху 199 заяв.

    Найпоширенішими причинами залишення заяв без руху та повернення їх позивачам (заявникам) були такі:

-         не долучено доказів, на які посилається позивач в позовній заяві, до матеріалів позовної заяви (ст.119 ЦПК України);

-         не долучено до позовної заяви її копії, та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб (ст.120 ЦПК України);

-         не долучено доказів сплати у повному обсязі судового збору;

-         не викладено у повному обсязі обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та не зазначено в чому саме полягає спір;

-         відсутній підпис позивача або його законного представника;

Згідно зі ст. 121 ЦПК України, в разі не усунення недоліків заява вважається не поданою і повертається заявнику.

  Трапляються випадки, коли можливо усунути певні недоліки одразу, зокрема, підписати заяву, доплатити судовий збір, долучити докази і т.д. За таких умов заява вважатиметься поданою та суддя відкриє провадження у справі.
   Протягом 2015 року Бершадським районним судом після залишення заяв без руху та через не усунення вказаних недоліків було повернуто 64 заяви, з яких  58 позовних заяв та 6 заяв окремого провадження.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Залишення позовних заяв та заяв без руху та їхповернення у з'язку з неусуненням недоліків у 2015 році

 

   При складанні позовних заяв, позивачі часто не посилаються, та не керуються нормами ЦК України та іншими законодавчими актами. 
Також, вони не конкретизують свої позовні вимоги (наприклад позивач в позовній заяві майнового характеру не зазначає ціну позову).
Не завжди особа чітко викладає предмет позовних вимог та обставини, якими вона обґрунтовує свої вимоги.

  За вищевказаний період до Бершадського районного суду було подано 3 апеляційні скарги на ухвали про повернення позовних заяв, які апеляційною інстанцією задоволено в повному обсязі та направлено справи до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження.

   Так,  ухвалою судді Бершадського районного суду Вінницької області від 27.07.2015 р. позовну заяву ПАТ «Альфа-Банк», внаслідок не усунення її недоліків, вказаних в ухвалі від 09.07.2015 р., зокрема щодо не обґрунтування вимог, не зазначення доказів у підтвердження обставин позову та підстав звільнення від доказування, а крім того стосовно надання додатків виготовлених шрифтом, який не дозволяє вільно читати їх зміст, визнано не поданою та повернуто заявнику. В апеляційній скарзі ПАТ «Альфа-Банк» посилалось на порушення судом норм процесуального права, у зв'язку з чим просило скасувати ухвалу та повернути матеріали за позовом банку до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі.

     Апеляційну скаргу було задоволенню з наступних підстав: вмотивування ухвали судді Бершадського районного суду Вінницької області від 09.07.2015 р. щодо залишення позовної заяви ПАТ «Альфа-Банк» без руху не можна вважати обґрунтованим, оскільки фактичний зміст цієї заяви не дає підстав вважати, що у ній не зазначено підстави позову, тобто обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, а також доказів (засобів доказування), що підтверджують кожну обставину. Зауваження про нечитабельність документів у додатку до позовної заяви взагалі не стосуються питань, регламентованих у ст. 119 ЦПК України, а оцінки доказів у доведеність позову. Крім того, оскаржувана ухвала від 27.07.2015 р. є ще й передчасною, так як у межах п'ятиденного строку, перебіг якого розпочатий з дня одержання копії ухвали від 09.07.2015 р., а саме - 20.07.2015 р. (а.с.26), заяву про усунення недоліків з додатками ПАТ «Альфа-Банк» було подано суду поштою - 23.07.2015 р.

   У іншій справі ухвалою Бершадського районного суду Вінницької області від 03.06.2015 року позовну заяву залишено без руху, оскільки в порушення ст.119 ЦПК України позивачем не надано копії правовстановлюючих документів на домоволодіння та на земельну ділянку; не вказано в якій саме частині необхідно скасувати свідоцтво про право на спадщину за заповітом. Суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що недоліки позовної заяви позивачем не усунуті.

  Так, позивачем подано позовну заяву у новій редакції, у якій вказано у додатках перелік документів, а саме копії правовстановлюючих документів на домоволодіння та на земельну ділянку; та вказано в якій саме частині необхідно скасувати свідоцтво про право на спадщину за заповітом. Враховуючи те, що ОСОБА_2 недоліки позовної заяви усунув, тому ухвала суду підлягає скасуванню, а справа - направленню до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження, оскільки судом першої інстанції порушено норми процесуального права.

   Касаційні скарги за вищевказаний період не подавалися.

    Проаналізувавши практику винесення суддями Бершадського районного суду у 2015 році ухвал про залишення позовних заяв та заяв без руху та їх повернення можна зробити висновок, що в цілому у суддів особливих проблем у вирішенні даних питань не виникало. Переважна більшість ухвал сторонами не оскаржувались та норми цивільно-процесуального законодавства по даній категорії справі судом застосовувались правильно.

 

Суддя  Бершадського районного суду                                   Губко В.І.

 

 

Вик. Даніленко Є.К.