Узагальнення
Судової практики застосування запобіжного заходу у вигляді взяття під варту і продовження строків тримання під вартою на стадіях дізнання і досудового слідства
(ІІ півріччя 2009 року)
Бершадським районним судом Вінницької області з метою вивчення законності та обґрунтованості застосування судом запобіжного заходу у вигляді взяття під варту та продовження строків тримання під вартою на стадіях дізнання і досудового слідства проведено узагальнення згідно з наведених в доданій програмі питань.
В ІІ півріччі 2009 року на розгляд Бершадського районного суду надійшло 12 подань про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту:
- розглянуто 12;
- задоволено 11;
- відмовлено 1.
Якість подань відповідала вимогам чинного законодавства. Подання вносились до суду з дотриманням строків передбачених ст. 165-2 КПК України. Подання про взяття під варту осіб, що вчинили злочини, за які передбачено покарання до трьох років позбавлення волі в ІІ півріччі 2009 року до суду не надходили, як і подання про взяття під варту неповнолітніх.
В ІІ півріччі 2009 року Бершадським районним судом було розглянуто 4 подання про продовження строків тримання під вартою (з них задоволено – 4). Недоліків, помилок не допускалось.
Органами дізнання, слідчими, прокурорами подання про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту обґрунтовуються належним чином, у відповідності з КПК України.
При розгляді подань про обрання запобіжного заходу та продовження строків тримання під вартою судом дотримуються вимоги кримінально-процесуального законодавства з урахуванням роз’яснень постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 «Про практику застосування судами запобіжного заходу у вигляді взяття під варту та продовження строків тримання під вартою на стадіях дізнання і досудового слідства» від 25.04.2003 року.
Випадків неявки прокурора до суду не було. За наявності потреби судом призначається захисник і забезпечується право обвинуваченого чи підсудного на захист.
Постанови суду про обрання запобіжного заходу та продовження строків тримання під вартою обґрунтовуються належним чином, у відповідності з КПК України.
З порушення встановленого законом строку подання до суду не надходили.
Строки розгляду подань, згідно вимог ст. 165-2, 165-3 КПК України судом дотримуються.
Вимоги ст. 84, 165-1 КПК України не порушуються. Випадків не роз’яснення судом порядку і строків оскарження постанови не було.
Про продовження судами затримання до 10-ти діб розглянуто 2 подання, задоволено – 1, відмовлено – 1. Продовження судами затримання до 15-ти діб за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого в ІІ півріччі 2009 року до суду не надходили.
Основною підставою продовження строку затримання до 10-ти діб є відсутність даних, які характеризують особу, даних про її судимість.
При розгляді подань вказаної категорії справ судом дотримуються вимоги кримінально-процесуального законодавства з урахуванням роз’яснень постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 «Про практику застосування судами запобіжного заходу у вигляді взяття під варту та продовження строків тримання під вартою на стадіях дізнання і досудового слідства» від 25.04.2003 року.
В ІІ півріччі 2009 року питання про зміну запобіжного заходу під час судового розгляду справи не ставилось.
Проблемних чи спірних питань під час судового розгляду подань про взяття під варту, продовження строку тримання під вартою у суддів Бершадського районного суду не виникає.
Суддя Бершадського районного суду
Вінницької області А.П. Жарун
Виконавець: А.Л. Хабовець
тел. 2-29-38