Узагальнення
практики застосування Бершадським районним судом вимог ч.3 ст. 299, 301-1 КПК України (розгляду кримінальних справ із застосуванням скороченого порядку судового слідства) за перше півріччя 2009 року.
Вивчивши і проаналізувавши практику розгляду кримінальних справ із застосуванням скороченого порядку судового слідства (ст. 299КПК України) Бершадським районним судом повідомляємо наступне:
На протязі першого півріччя 2008 року Бершадським районним судом було розглянуто 118 кримінальних справ, з них 98 справ з винесенням вироку , та 7 закритих .
За перше півріччя 2009 року судом було розглянуто 97 кримінальних справ, 80 з винесенням вироку, 14 – закритих.
Із застосуванням ст.299 ч.3КПК України у першому півріччі 2008року розглянуто 54 кримінальні справи, а в першому півріччі 2009 року – 64.
Призначаючи кримінальну справу до судового розгляду , згідно з ч.2 ст.253 КПК України за наявності підстав вважати , що в стадії судового розгляду відповідно до ст. 299 КПК України будуть досліджуватися лише деякі докази, або вони не будуть досліджуватися взагалі вирішуються питання виклику в судове засідання лише тих осіб, витребувати лише ті докази , про допит чи дослідження яких надійшли клопотання від учасників розгляду.
Під час попереднього судового засідання вимоги ст.299 ч.3 КПК України учасникам судового розгляду не роз’яснюються, порядок дослідження доказів роз’яснюється в судовому засіданні, та зазначається у протоколі судового засідання про скорочений порядок судового слідства.
При скороченому порядку судового слідства суд з’ясовує у підсудного та інших учасників процесу зміст фактичних обставин справи та розміру цивільного позову, які ніким не оспорюються, чи немає сумнівів у добровільності та істинності їх позицій, а також роз’яснює їм, що у такому випадку вони будуть позбавлені права оспорювати ці фактичні обставини справи та розмір цивільного позову у апеляційному порядку, також роз’яснення суддею учасникам судового процесу наслідків застосування ч.3 ст. 299КПК України позбавлення права оспорювати фактичні обставини справи та розмір цивільного позову в апеляційному порядку здійснюється в усній формі, про що секретарем судового засідання заноситься запис в протокол судових засідань, а при фіксуванні судового процесу роз’яснення фіксуються технічними засобами звукозапису. Також , хоча на це немає прямої вказівки в КПК України після роз’яснення ст.299 КПК України суддями Бершадського районного суду по деяких судових справах у підсудного відбиралася письмова розписка, про згоду на застосування при розгляді щодо нього кримінальної справи ч.3 ст.299 КПК України Це пов’язано з особливим становищем підсудного в кримінальному процесі.
Допит підсудного , якщо тільки він не відмовляється від дачі показань, проводиться обов’язково ( ч.5ст.299КПК України).
Бершадським районним судом оголошення показань підсудного , даних під час дізнання , досудового слідства або на суді, здійснювалось за ініціативою суду, так і за клопотанням прокурора та інших учасників судового розгляду у таких випадках: при наявності істотних суперечностей між показаннями , які підсудний дав на суді і під час досудового слідства або дізнання; в разі відмови підсудного давати показання на судовому слідстві. Справи у відсутності підсудного Бершадським районним судом не розглядалися.
Відповідно до ст. 301-1 після допиту підсудного суд переходить до судових дебатів. У разі , коли відповідно до частини 3 ст. 299 суд обмежив дослідження фактичних обставин справи допитом підсудного , він після допиту останнього виконує вимоги ст.. 317 КПК України і переходить до судових дебатів.
Головуючим у справі суддею у вироку зазначається про розгляд кримінальної справи в порядку ст. 299 ч.3 КПК України.
Розгляд кримінальної справи в порядку ст.299 КПК України на вид і розмір призначеного покарання не впливає, але згода підсудного на застосування ст.299 КПК України вказує, як правило, на його щире каяття, що дає суду підстави на застосування вимог ст. 66 КК України.
У першому півріччі 2008 року було оскаржено два вироки , які були розглянуті у відповідності зі ст.299 ч.3 КПК України по кримінальних справах по обвинуваченню Лучнікова Юрія Івановича по ст.289ч.2 КК України, та Шпорталюка Григорія Аркадійовича за ст.185 ч.3КК України, апеляційну скаргу по кримінальній справі про обвинувачення Лучнікова Ю.І. по ст.289ч.2 КК України відкликано апелянтом, а вирок по кримінальній справі про обвинувачення Шпорталюка Г. А. залишено без змін.
У першому півріччі 2009 року – оскаржено два вироки по кримінальних справах по обвинуваченню Мазуренка Павла Борисовича по ст.ст.185ч.3, 395 КК України, та Максимчук Оксани Михайлівни за ст.309 ч.2 КК України, вироки по даних кримінальних справах залишено без змін.
При розгляді кримінальних справ в порядку ст.299 ч.3 КПК України спірних питань не виникає.
Консультант Бершадського районного суду Магдаль Н.М.