flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики розгляду кримінальних справ про вбивство (ст. ст. 115-119 КК України) І півріччя 2009 року

30 червня 2010, 14:43
Узагальнення судової практики
Бершадського районного суду Вінницької області
розгляду кримінальних справ про вбивство (ст. ст. 115-119 КК України) І півріччя 2009 року
 
 
При вивченні і узагальненні судової практики розгляду кримінальних справах про вбивство слід зазначити, що в І півріччі 2009 року в Бершадському районному суді Вінницької області були розглянута одна кримінальна справа по обвинуваченню Плахотного В.П. за ч.1 ст. 115 КК України.
1. Аналіз та узагальнення матеріалів кримінальної справи про вбивство у досліджений період, з точки зору їх додержання нормам процесуального закону, свідчить про належну якість досудового слідства в справах цієї категорії, оскільки в І півріччі 2009 року в практиці Бершадського районного суду не було жодної справи, яка була б повернута на додаткове розслідування.
Кримінальна справа по обвинуваченню Плахотного В.П. за ч.1 ст. 115 КК України була розслідувана повно та об’єктивно: були встановлені час, місце, спосіб, мотив, характер вчиненого діяння, ступінь здійснення злочинного наміру, був з’ясований розмір завданої шкоди та його обґрунтованість, а також вид заподіяної шкоди. Також, судом по даній справі були перевірені постанови слідчих про притягнення як обвинуваченого і обвинувальні висновки щодо даних про дії обвинуваченої особи, наслідки її дій, про кваліфікуючи ознаки складу злочину. Аналіз діяльності органів досудового слідства свідчить про відсутність неправильної кваліфікації дій особи, що обвинувачувалась у вчиненні вбивства у досліджений період.
Також, випадків тяганини при розслідуванні кримінальної справи про вбивство судом не були виявлені.
 
         2. Бершадським районним судом при призначенні справи зазначеної категорії до розгляду були дотримані вимоги ст. ст. 241, 256 КПК України щодо строків призначення справи до попереднього розгляду справи та до судового розгляду. В зв’язку зі складністю даної кримінальної справи до попереднього розгляду справа призначалися у тридцятидобовий строк з дня її надходження до суду, а до судового розгляду справа призначалися також не пізніше двадцяти діб з дня попереднього її розгляду.
 
3. При судовому розгляді даної кримінальної справи про вбивство, з метою всебічного дослідження зібраних по справах матеріалів та винесення обґрунтованого вироку, судом ретельно перевірялися всі фактичні обставини справи, направленість умислу, спрямованого на позбавлення життя потерпілого, мотиви, наслідки і характер дій суб’єктів по кожній справі, а також те, чи ставила винна особа собі за мету позбавлення життя потерпілого. Крім того, судом перевірилися наявність в матеріалах справи висновків судово-медичних експертиз, які є обов’язковими для встановлення причин смерті, тяжкості й характеру тілесних ушкоджень.
 
4. При кваліфікації дій за ч.1 ст.115 КК України Бершадським районним судом бралося до уваги, що кримінально караним вбивством визнається умисне протиправне заподіяння смерті іншій людині і даний злочин є найтяжчим злочином проти життя людини. Тобто, основним об’єктом вбивства є життя людини, яке, згідно зі ст. 3 Конституції України, є найвищою соціальною цінністю і охорона життя людини – найважливішим завданням кримінального права.
Визначаючи основні кваліфікуючи ознаки злочину даної категорії судом було з»ясовано, що вбивство потерпілого було вчинено без кваліфікуючих ознак, передбачених ч.2 ст. 115 КК України та без ознак, передбачених ст. ст. 116-118 КК України, зокрема в обопільній бійці з ревнощів, викликаних особистими стосунками винного. Так, Плахотний В.П., перебуваючи в стані алкогольного сп»яніння, під час бійки з потерпілим, яка виникла з ревнощів на грунті неприязних стосунків, умисно, схопив сокиру і прикладаючи значну силу наніс численні удари в життєві важливі органи потерпілого, спричинивши тілесні ушкодження, які у живих осіб відповідають тяжким тілесним ушкодженням, внаслідок чого голова потерпілого була відокремлена від тулуба і смерть потерпілого настала одразу на місці пригоди.
        
5. В практиці Бершадського районного суду не виникло труднощів при відмежуванні умисного вбивства від умисного заподіяння тяжкого тілесного ушкодження, яке спричинило смерть потерпілого (злочини, передбачені ч.2 ст. 121 КК України), оскільки в основу відмежування умисного вбивства від інших злочинів проти життя та здоров»я людини були покладені наступні критерії: спрямованість умислу, мотиви, цілі винного та обставини вчинення діяння, зокрема спосіб, знаряддя злочину, кількість, характер і локалізація поранень та інших тілесних ушкоджень, причини припинення злочинних дій, поведінку винного і потерпілого, що передувала події, їх стосунки. При цьому було враховано суб’єктивне ставлення винного до наслідків своїх дій: настання смерті потерпілого охоплювалося умислом винного.
 
7. Призначаючи покарання за вчинення вбивства Бершадський районний суд керувався закріпленими в КК нормами про систему і види, підстави і порядок призначення покарання, передусім ст. 65 КК України. При призначенні покарання враховувався характер і ступінь суспільної небезпечності вчиненого злочину, особа винного і обставини справи, що пом’якшують і обтяжують покарання. Аналізуючи судову практику розгляду кримінальної справи про обвинувачення Плахотного В.П. за ч.1 ст. 115 КК України слід зазначити, що Бершадським районним судом було забезпечено виконання основного завдання кримінального процесу із забезпечення правильного застосування закону з тим, щоб за вчинений злочин винні понесли справедливе покарання.
 
8. Аналіз судової практики розгляду Бершадським районним судом кримінальної справи про вбивство свідчить, що у кримінальному судочинстві потерпілим від злочинів забезпечені конституційні і процесуальні права на відшкодування збитків. У досліджуваний період судом додержувалися процесуальні права потерпілих: щодо визначення осіб, яким злочином заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду; щодо обов’язкової участі потерпілого при розгляді справи. При цьому, в практиці відшкодування збитків Бершадським районним судом застосовуються положення Пленуму Верховного суду України, що містяться в постанові № 13 «Про практику застосування судами законодавства, яким передбачені права потерпілих від злочинів» від 2.07.2004 року.
 
 
 
Голова Бершадського районного суду                         А.І.Куйбіда
Вінницької області
 
Виконавець                                                                           Н.К.Мандзій