Узагальнення судової практики
Бершадського районного суду Вінницької області
розгляду кримінальних справ про злочини, вчинені неповнолітніми особами в 2010 році.
При вивченні і узагальненні судової практики розгляду кримінальних справ про злочини, вчинені неповнолітніми особами слід зазначити, що в 2010 році Бершадським районним судом були розглянуті 16 кримінальних справ даної категорії щодо 17 осіб, що по відношенню до загальної кількості розглянутих кримінальних справ становить 6,6 %.
1. Враховуючи особливості розгляду кримінальних справ порушених відносно неповнолітніх осіб, та враховуючи рекомендації Верховного суду України за № 9-121 від 26.09.2003 року, в Бершадському районному суді розгляд кримінальних справ даної категорії покладено на більш досвідчених суддів. Так, кримінальні справи по обвинуваченню неповнолітніх були розглянуті суддею Куйбідою А.І., який має досвід роботи, більше 23 років. Не менш досвідчені і інші судді Бершадського району, в провадження яких знаходилися справи даної категорії.
Також, з метою забезпечення виконання судом вимог вищезазначених рекомендацій в 2010 році неодноразово головою суду з усіма суддями Бершадського районного суду були проведені семінарські заняття, на яких проводився аналіз стану здійснення судочинства у справах щодо неповнолітніх, причини, через які судді можуть допускати помилки при розгляді справ даної категорії, наголошувалося на безумовному дотриманні вимог законодавства, забезпечення прав неповнолітніх у кримінальному судочинстві.
2. При призначенні справ зазначеної категорії до розгляду були дотримані вимоги ст. ст. 241, 256 КПК України щодо строків призначення справи до попереднього розгляду справи та до судового розгляду. До попереднього розгляду справи призначалися у встановлений законом десятидобовий строк з дня її надходження до суду, а до судового розгляду справи призначалися також не пізніше десяти діб з дня попереднього їх розгляду. Тобто, випадків тяганини при розгляді кримінальних справ щодо неповнолітніх не було.
3. При порушенні кримінальних справ органами досудового слідства відносно кожного неповнолітнього обвинуваченого був обраний запобіжний захід у виді взяття під варту, якій під час попереднього розгляду справи не був змінений.
4. Відповідно до ст.442 КПК України в 2010 році при розгляді кримінальних справ щодо неповнолітніх по всім справам повідомлялися представники комісії та інспекцій у справах неповнолітніх про час і місце розгляду справи. Розгляд справ даної категорії проводився з їх участю.
5. При судовому розгляді кримінальних справ щодо неповнолітніх, з метою всебічного дослідження зібраних по справах матеріалів та винесення обґрунтованого вироку, судом ретельно перевірялися всі фактичні обставини справи, направленість умислу, мотиви, ціль, наслідки і характер дій неповнолітніх підсудних, а також з»ясовувались обставини, що впливали на ступінь тяжкості злочину (судом було визначено, що в більшості випадків злочини неповнолітніми були вчинені в стані алкогольного сп»яніння, і даний факт визнаний як обставиною, яка обтяжує покарання), що характеризували особу неповнолітнього, що пом»якшували та обтяжували покарання, та також обставини, які негативно впливали на виховання неповнолітнього (виховання у неповній сім»ї).
6. При розгляді кримінальних справ щодо неповнолітніх суддями Бершадського районного суду особлива увага зверталася на дотримання прав неповнолітніх підсудних на захист як у ході досудового слідства, так і при судовому розгляді справ. Так, при розгляді кримінальної справи № 1-283/10 неповнолітньому підсудному було призначено захисника - адвоката через юридичну консультацію Бершадського району. Участь захисника була обов»язковою при кожній справі. Тобто, випадків порушення прав неповнолітніх на захист не було виявлено.
7. В ч.3 ст.299 КПК України зазначено, що суд вправі, якщо цього не заперечують учасники судового розгляду, визнати недоцільним дослідження доказів стосовно тих фактичних обставин справи та розміру цивільного позову, які ніким не оспорюються. Однак, на нашу думку, це суперечить принципу всебічного, повного і об'єктивного дослідження обставин справи, закріпленого в статті 22 КПК України. Тому в практиці Бершадського районного суду кримінальні справі щодо неповнолітніх розглядалися без застосування вищезазначеної норми.
8. Призначаючи покарання неповнолітнім підсудним Бершадський районний суд керувався закріпленими в КК нормами про систему і види, підстави і порядок призначення покарання, передусім ст. 65 КК України. При призначенні покарання враховувався характер і ступінь суспільної небезпечності вчинених злочинів, особа винного і обставини справи, що пом’якшують і обтяжують покарання. Так, з 16 розглянутих даних кримінальних справ, по 9 кримінальних справах засуджені неповнолітні на підставі 75 КК України звільнені від кримінальної відповідальності з іспитовим строком. Щодо двох неповнолітніх засуджених за ст. 185 ч.1 КК України і за ст. 296 ч.1 КК України провадження по справах закрито, з передачею неповнолітнього 1 під нагляд матері строком на один рік, а неповнолітнього 2 в зв’язку з примиренням з потерпілим. Крім того, щодо неповнолітньої 2 обвинуваченої за ч.2 ст. 296 КК України застосовані примусові заходи медичного характеру у виді примусового амбулаторного лікування у психіатра за місцем проживання.
10. Бершадським районним судом відредаговано на виявлені недоліки, які сприяли вчиненню неповнолітніми злочинів: так суддею Бершадського районного суду Куйбідою А.І. була винесена окрема ухвала від 29.10.2010 року, якою було звернуто увагу виконкому Джулинської сільської ради Бершадського району на встановлені по кримінальній справі факти вчинення крадіжки неповнолітнім підсудним, зазначені причини та умови, що сприяли вчиненню злочину.
11. Проблемних та спірних питань під час розгляду кримінальних справ відносно неповнолітніх не виникало.
Голова Бершадського районного суду Куйбіда А.І.
Вінницької області
Виконавець Мандзій Н.К.