flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відповідальність за несплату штрафа

03 серпня 2018, 11:04

Кримінальній відповідальності  підлягають особи , яким до вчинення злочину виповнилось шістнадцять років. Здебільшого особи , що вчинили злочин не розуміють що за нього потрібно заплатити сповна. Так , під час винесення вироку іноді обвинувачені благають суд, щоб призначили покарання у вигляді штрафу,  але після закінчення слухання кримінальної справи швидко про все забувають і ухиляються від сплати штрафу, таким чином скоюють ще один злочин.  Адже відповідно до частини першої статті 389 КК ухилення від відбування покарання у виді штрафу є злочином.

    Штраф  - грошове  стягнення , що накладається судом  та  належить до так званих змішаних видів покарань, тому може бути при­значений судом і як основне, і як додаткове покарання (ч. 3 ст. 52 КК). Проте у всіх випадках відповідно до ч. 4 ст. 52, частин 1 та 3 ст. 53 КК штраф може бути призна­чений судом лише за умови, якщо він безпосередньо передбачений у санкції статті Особливої частини, за якою засуджується винний .

  Відповідно до  ч.3 ст.26 КВК  України  засуджений зобов'язаний сплатити штраф у місячний строк після набрання вироком суду законної сили і повідомити про це відповідний суд шляхом пред'явлення документу про сплату штрафу. Проте, якщо  у визначений законом строк засуджений  призначений вироком суду штраф не сплатив, та  документа про сплату штрафу суду не наддав то за поданням прокурора та відділу з питань виконання кримінальних покарань  та пробації  подається подання про заміну штрафу і суд замінює несплачену суму штрафу покаранням у виді громадських робіт із розрахунку одна година громадських робіт за один установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян або виправними роботами із розрахунку один місяць виправних робіт за двадцять установлених законодавством неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але на строк не більше двох років. 

         Заміна штрафу можлива лише тоді, коли суд встановлює відсутність підстав для застосування розстрочки його виплати, а вирішення питання про те, яким саме видом покарання здійснюється така заміна (громадськими, виправними роботами чи позбавленням волі), залежить від розміру несплаченого штрафу. При цьому до уваги береться не той розмір штрафу, який було первісно призначено вироком суду, а  його конкретна сума, яку не було сплачено на момент розгляду судом питання про заміну.

         Якщо на момент розгляду питання про заміну розміру несплаченого штрафу не перевищує трьох тисяч неоподаткованого мінімуму доходів громадян  суд замінює несплачену суму штрафу громадськими роботами із розрахунку одна година громадських робіт за один установлений законо­давством  або виправними роботами із розрахунку один місяць виправних робіт за двадцять установлених законодавством . При цьому громадські ро­боти можуть бути застосовані в цих випадках на строк не більше 240 годин, а виправ­ні роботи - на строк не більше двох років.

         Якщо ж на момент розгляду питання про заміну розмір несплаченого штрафу перевищує три тисячі неоподаткованого мінімуму доходів громадян  суд замінює несплачену суму штрафу позбавленням волі із розрахунку один день позбавлення волі за вісім неоподаткованих  мінімумів доходів  громадян. Така заміна здійсню­ється у відповідних межах позбавлення волі, які визначаються залежно від ступеня тяжкості вчиненого злочину, а саме:

 від одного до п’яти років позбавлення волі - у випадку призначення штрафу за вчинення злочину середньої тяжкості;

 від п’яти до десяти років позбавлення волі - у випадку призначення штрафу за вчинення тяжкого злочину;

 від десяти до дванадцяти років позбавлення волі - у випадку призначення штра­фу за вчинення особливо тяжкого злочину.

  Відтак станом  на  2017 – 2018 роки  за поданням Бершадської місцевої прокуратури та відділу з виконання кримінальних покарань та пробації  до Бершадського районного суду надійщло  7  клопотань по заміну несплаченої суми штрафу на інші  покарання.

         Отже,  несплата штрафу  коли засуджений вчиняє умисні дії, спрямовані на невиконання покладеного на нього вироком суду обов’язку сплатити штраф (приховує заробіток, заощадження, змінює місце проживання тощо) суворо  карається.  Ухилення від сплати штрафу, призначеного як основне чи додаткове покарання, є злочином  проти правосуддя (ч. 5 ст. 52 КК) і тягне за собою відповідальність за ч. 1 ст. 389 КК України.

 

В.о.старшого секретаря

Бершадського районного суду                                          Вікторія ТУПИЦЯ