Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
3 липня 2018 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання». Даний Закон був опублікований в Голосі України 28.07.2018 та набирає чинності 28.08.2018 року.
Законом удосконалено механізм забезпечення конституційного права дітей на достатній життєвий рівень та покращення матеріального забезпечення дітей у випадках, якщо батьки не дійшли згоди щодо способу утримання дітей і такий спосіб утримання дітей вирішується судом.
За новим Законом, мінімальний рекомендований розмір аліментів збільшено до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, який може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів. До цього, за законодавством, суд не міг встановити розмір аліментів менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Окремо прописана відповідальність за ухиляння від сплати аліментів на утримання дитини з інвалідністю, рідкісними, тяжкими або онкологічними захворюваннями, або такої, що потребує паліативної допомоги, протягом більш ніж трьох місяців. За це батька чи матір можуть притягнути до адміністративної відповідальності у виді суспільно корисних робіт – від 120 до 240 годин.
У разі вчинення повторного протягом року адмінправопорушення, пов’язаного з несплатою аліментів, передбачено застосування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт на строк від 240 до 360 годин.
Закон передбачає відповідальність у виді адміністративного арешту до 10 діб за ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, а в разі злісного ухилення – кримінальну відповідальність та позбавлення волі терміном до 2-х років.
Крім того даним Законом збільшено штрафи для батьків, які не створюють необхідних умов для життя, навчання та виховання дітей. Якщо раніше йшлося про суму в десятки гривень, то тепер штраф становить від 850 до 1700 грн, а за повторне порушення протягом року – від 1700 до 5100 грн.
У зв’язку зі змінами внесеними до Сімейного кодексу України , відтепер, аби вивезти дитину за кордон з метою лікування, навчання чи відпочинку на строк, що не перевищує один місяць, той із батьків, з ким за рішенням суду визначено або висновком органів опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду за межі України.
Також не потрібно отримувати дозвіл на виїзд дитини за кордон на строк, що перевищує один місяць за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці (за три місяці, якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю), яка підтверджується довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів.
Даним Законом внесено і інші зміни до низки законодавчих актів України, які на думку законодавця, дозволять створити економічні передумови для погашення заборгованості по сплаті аліментів на утримання дитини, поліпшать матеріальне становище дітей, на яких стягуються аліменти та сприятимуть забезпеченню належного захисту прав дітей.
Помічник судді Вікторія Петрик