flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Якщо пішохід винний у ДТП

18 жовтня 2018, 11:25

Загальновідомо, що учасниками дорожнього руху є не лише водії, а й пасажири, пішоходи, велосипедисти. Проте дуже часто пішоходи забувають про це або відносяться до питання безпеки дорожнього руху несерйозно. І наслідки такого відношення бувають дуже трагічними.

Оскільки пішоходів значно більше, ніж водіїв, відповідно, і порушують ПДР частіше пішоходи. Не дивлячись на те, що по відношенню до водіїв закон набагато суворіший, пішоходи теж несуть відповідальність за порушення ПДР, відповідно до яких пішоходи мають визначені обов'язки. Крім того, їм забороняється виходити на проїзну частину, не впевнившись, що як для нього так і для інших учасників руху немає небезпеки. Крім цього, пішоходам заборонено зненацька вибігати на дорогу, а також затримуватися на дорозі (за винятком крайньої необхідності); допускати самостійний, без нагляду дорослих, вихід дітей дошкільного віку на проїзну частину; переходити дорогу у недозволеному місці та рухатися по дорозі для транспортних засобів. На практиці ж саме останнє найчастіше призводить до дорожньо-транспортних пригод.

Неприємні ситуації дуже часто трапляються також через зайву ввічливість водіїв. Наприклад, коли пішохід вирішив перейти дорогу у недозволеному місці, а водій зупинився і пропустив пішохода, не всі учасники дорожнього руху можуть встигнути зреагувати на це. Причиною аварій за участю пішоходів може стати також погана видимість. Не дарма у ПДР вказано, що в темну пору доби пішоходи повинні мати на своєму одязі світловідбиваючі елементи, аби водії могли заздалегідь їх побачити.

Статтею 286 КК України передбачено кримінальну відповідальність за порушення ПДР  лише у випадку, якщо такі дії спричинили: тілесні ушкодження середньої тяжкості, тяжкі тілесні ушкодження, смерть потерпілого або кількох потерпілих. Вид тілесних ушкоджень визначає експертиза.

Оскільки пішоходи, велосипедисти, водії, особи, що керують транспортними засобами, обладнаними двигуном з робочим об'ємом до 50 см3 також є учасниками дорожнього руху і своїми діями або бездіяльністю можуть створити аварійну ситуацію, стати потерпілим від правопорушення тощо, законодавець передбачив адміністративну відповідальність за порушення правил дорожнього руху.

Так статтею 127 КУпАП України передбачено адміністративну відповідальність за порушення ПДР  пішоходами, велосипедистами та особами, які керують гужовим транспортом, і погоничами тварин.

Разом з тим, незважаючи на вид відповідальності (адміністративна чи кримінальна), винний у вчиненні ДТП зобов’язаний буде виплатити потерпілому моральну та матеріальну шкоду, якщо таку було завдано.

У разі причетності пішохода до дорожньо-транспортної пригоди він повинен надати можливу допомогу потерпілим, записати прізвища та адреси очевидців, повідомити орган чи підрозділ поліції про пригоду, необхідні дані про себе і перебувати на місці до прибуття працівників поліції.

Найчастіше причиною дорожньо-транспортних пригод стають необачність або квапливість учасників дорожнього руху. Тому і водіям, і пішоходам потрібно бути вкрай уважними на дорозі та не ризикувати своїм життям та життям інших людей. Якщо ж так сталось, що ви потрапили у ДТП, краще відразу звернутись за правовою допомогою, аби уникнути неприємних наслідків та довести свою правоту у суді.

 

Помічник судді Гук Ю.О.