Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Вдосконалення порядку зарахування судом строку п
опереднього ув’язнення у строк покарання.
24.12.2015 року набрав чинності ЗУ "Про внесення змін до Кримінального кодексу України", яким внесено зміни в положення ст. 72 КК України, що стосуються зарахування судом строку попереднього ув’язнення у разі засудження до позбавлення волі в межах того ж кримінального провадження, в рамках якого до особи було застосовано попереднє ув'язнення.
Дія даного закону розповсюджується на всіх осіб, щодо яких на момент набрання чинності цим Законом набрав законної сили обвинувальний вирок, та покарання якими повністю не відбуте.
У випадку призначення судом іншого покарання, аніж позбавлення волі, зарахування строку попереднього ув'язнення в межах того ж кримінального провадження здійснюється у наступному порядку:
- строк попереднього ув’язнення переводиться у строк позбавлення волі у співвідношенні один день попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі;
- визначений строк позбавлення волі переводиться у інший призначений вид покарання відповідно до співвідношення, визначеного ч.1 ст. 72 КК.
При призначенні основного покарання, не зазначеного в частині першій ст. 72 КК, суд зобов'язаний повністю звільнити засудженого від відбування такого основного покарання.
У строк попереднього ув’язнення включається строк:
а) затримання особи без ухвали слідчого судді, суду;
б) затримання особи на підставі ухвали слідчого судді, суду про дозвіл на затримання;
в) тримання особи під вартою як запобіжний захід, обраний суддею, судом як на стадії досудового розслідування, так і під час судового розгляду кримінального провадження;
г) перебування обвинуваченого у відповідному стаціонарному медичному закладі при проведенні судово-медичної або судово-психіатричної експертизи;
д) перебування особи, що відбуває покарання, в установах попереднього ув’язнення для проведення слідчих дій або участі у судовому розгляді кримінального провадження.
Суд повинен звільнити засудженого від відбування покарання, якщо строк попереднього ув’язнення, відбутий засудженим в межах кримінального провадження, дорівнює або перевищує фактично призначене йому основне покарання із числа передбачених ч.1 ст.72 КК.
У випадку, якщо до винесення вироку строк попереднього ув'язнення, відбутий особою, перевищуватиме відповідно до визначеного першим абзацом цієї частини співвідношення максимально можливий строк позбавлення волі, передбачений Особливою частиною Кримінального кодексу для злочину, у якому підозрюється така особа, обвинувачений повинен бути негайно звільнений судом з-під варти як за ініціативою суду, так і за ініціативою самої особи, або її захисника (законного представника) чи прокурора. Таке звільнення допускається як на стадії судового розгляду кримінального провадження, так і на стадії досудового розслідування кримінального провадження.
Закон покликаний стимулювати правоохоронні органи та суди до оперативного розслідування та розгляду кримінальних проваджень, сприяти покращенню забезпечення та захисту прав і свобод людей, що перебувають під слідством, зменшенню строків утримання в слідчих ізоляторах громадян, які знаходяться під слідством і судом, відновленню прав і законних інтересів засуджених до позбавлення волі, права яких були значно обмежені під час утримання під вартою.
Помічник судді Даніленко Є.К.