Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Не так давно Верховна Рада України включила до порядку денного сесії і направила на висновок Конституційного суду України (КСУ) законопроект №3524 "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)".
22.01.2016 року КСУ висловив свою позитивну оцінку в рамках відповідності даного законопроекту ст.ст. 157, 158 Конституції України, тим самим надавши ВРУ зелене світло для впровадження змін в основоположний закон України.
Чинними нормами Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Вищевказаним законопроектом пропонується визначити, що юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядатимуть також інші справи. Тобто, можна сказати, що встановлюється можливість обмеження категорії спорів, які розглядатимуться судами.
Новелою для системи судочинства є те, що даним документом передбачається можливість запровадження обов'язкового досудового порядку врегулювання спорів. Тобто суд зможе відмовити особі у прийнятті її позову, якщо вона не скористалася можливістю досудового врегулювання спору.
Функція створення, ліквідації та реорганізації судів надається Президенту України. Верховний Суд залишається найвищим судом у системі судоустрою України. Функція притягнення суддів до відповідальності передається Вищій раді правосуддя. Пропонується, що без згоди Вищої ради правосуддя суддю не може бути затримано або утримано під вартою чи арештом до винесення обвинувального вироку судом, за винятком затримання судді під час чи одразу ж після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Законопроект №3524 виключає можливість виникнення випадків, коли, наприклад, судді виповнилось 65 років, а він ще кілька років формально займає посаду, отримує заробітну плату, оскільки через певні причини його не може звільнити орган, який призначав. У разі прийняття даного законопроекту повноваження будуть делегуватися судді безстроково. При цьому таке призначення здійснюватиметься за результатами конкурсу (крім передбачених законом випадків) Президентом України за поданням Вищої ради правосуддя у порядку, встановленому законом.
Запроваджується підвищення вікового цензу, з якого особа може стати суддею. На дану посаду призначатимуться громадяни України, не молодші 30 і не старші 65 років, які мають вищу юридичну освіту та стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше 5 років, є компетентними, доброчесними та володіють державною мовою. Законом можуть бути передбачені також додаткові вимоги.
Одним з ключових нововведень також є закріплення на Конституційному рівні принципу, що представництво особи в суді та захист від кримінального обвинувачення здійснюватимуть виключно адвокати.
Помічник судді Бершадського районного суду Даніленко Є.К.