Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Сьогодні дуже часто ми чуємо про те, що насильства в сім’ї не повинно бути. Проте, також часто ми чуємо про випадки скоєння насильства чоловіка над жінкою, батьків над дітьми. Найстрашніше те, що рамки сімейного насильства виходять за межі дому. Не рідко діти, які потерпають від насильства в сім’ї, скоюють жорстокі вчинки по відношенню до своїх однолітків.
Що таке сімейне насильство? Це ситуації, що постійно повторюються, коли один з членів сім'ї контролює або намагається повністю підпорядкувати іншого. Сімейне насильство є наслідком мінливого розуміння того, що таке влада, яке веде до спричинення психологічного, соціального, економічного, сексуального або фізичного збитку одному або декільком членам сім'ї.
Насильство відносно одного з подружжя, має на увазі фізичне, психологічне, економічне і сексуальне насильство. Насильство в шлюбних стосунках може здійснюватися відносно людини будь-якої статі, але практика показує, що в 95% жертвами сімейного насильства стають жінки.
Так, ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачає адміністративну відповідальність за вчинення насильства в сім'ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, непроходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім'ї. За вчинення вказаного правопорушення дана норма закону передбачає відповідальність у вигляді громадських робіт на строк від тридцяти до сорока годин або адміністративного арешту на строк до семи діб. За повторне протягом року вчинення даного правопорушення на особу може бути накладено адміністративне стягнення у виді громадських робіт на строк від сорока до шістдесяти годин або адміністративного арешту на строк до п'ятнадцяти діб.
Заяви і повідомлення про вчинення даного правопорушення приймаються по місцю їх вчинення органами внутрішніх справ.
Так у 2015 році Бершадським районним судом Вінницької області розглянуто 281 протокол про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 173-2 КУпАП, що на 29 більше ніж за 2014 рік та на 54 протоколи більше ніж протягом 2013 року.
Варто зазначити, що у 80% випадків правопорушниками є чоловіки в стані алкогольного сп’яніння, які під час розгляду справи в суді щиро розкаюються у скоєному, однак через певний проміжок часу, знову ж таки під впливом алкоголю знову чинять насильство в сім’ї, що свідчить про невисокий рівень профілактичної роботи серед даної категорії населення.
Не варто терпіти мовчки. Недостатня обізнаність у чинному законодавстві часто призводить до того, що постраждалі від насильства в сім’ї вважають, що залишились сам на сам зі своєю проблемою, але це не так.
На даний час чинним є Закон України «Про попередження насильства в сім’ї». Так ст. 3 цього Закону визначає, що здійснення заходів з попередження насильства в сім'ї в межах наданих їм повноважень покладається на: 1) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань попередження насильства в сім'ї; 1-1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань попередження насильства в сім’ї; 2) уповноважені підрозділи органів Національної поліції; 3) органи опіки і піклування; 4) спеціалізовані установи для осіб, які вчинили насильство
в сім'ї, та жертв такого насильства: кризові центри для членів сімей, в яких вчинено насильство в сім'ї або існує реальна загроза його вчинення (далі - кризові центри); центри медико-соціальної реабілітації жертв насильства в сім'ї. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування,
підприємства, установи і організації незалежно від форми
власності, об'єднання громадян, а також окремі громадяни можуть
сприяти у здійсненні заходів з попередження насильства в сім'ї.
Слід пам’ятати, що для отримання допомоги із припинення насильства в сім’ї та здійснення профілактичних заходів обов’язковою умовою є усне чи письмове звернення до вище перелічених органів та установ.
Помічник судді Бершадського районного суду Натальчук О.А.