Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
До того часу, доки буде існувати саме право, буде залишатись необхідність у застосуванні державного примусу як одного з його невід’ємних ознак, одного з засобів забезпечення виконання його приписів. Примус-необхідна складова будь-якої соціальної організації та якісна характеристика будь-якої влади. Справа не в тому, що застосування кожної правової норми обов’язково пов’язане з застосуванням примусу, а в тому, що сам факт його існування, можливість застосування примусу до осіб, які не бажають приводити у відповідність свої вчинки з вимогами правових норм, стимулює відмову від їх порушення.
П.С. Елькінд
Привід є заходом процесуального примусу, що полягає у затриманні і примусовому доставленні особи до суду задля забезпечення її участі у судовому засіданні .Важливою підставою для застосування приводу у випадку, якщо цю особу було належним чином викликано, при наявності підтвердження отримання повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом, особа не з’явилася без поважних причин або не повідомила про причини свого неприбуття.
Привід може застосовуватися лише до підозрюваного, обвинуваченого, свідка.
Привід свідка не може бути застосований до неповнолітніх, вагітних жінок, інвалідів першої і другої груп, осіб, які одноосібно виховують дітей віком до шести років або дітей-інвалідів, осіб, які згідно із КПК України не можуть бути допитані як свідки. В окремих випадках здійснення приводу може бути неможливим з причин об'єктивного та суб'єктивного характеру. Зокрема, особа, щодо якої застосовується привід, може посилатися на хворобу, яка перешкоджає її пересуванню, і підтвердити це медичною довідкою. Поважною причиною неможливості виконання приводу можуть бути також стихійне лихо, хвороба члена родини або наявність малолітніх дітей при неможливості доручити кому-небудь нагляд за ними тощо. Причиною неможливості виконання ухвали про здійснення приводу може бути і тривала відсутність особи за місцем проживання за умови неможливості встановлення місця її перебування.
Підозрюваний, обвинувачений чи свідок, щодо яких прийняте рішення про здійснення приводу, зобов’язані прибути до місця виклику в зазначений час у супроводі особи, яка виконує ухвалу. У випадку невиконання особою, що підлягає приводу, законних вимог щодо виконання ухвали про здійснення приводу, до неї можуть бути застосовані заходи фізичного впливу, які дозволяють здійснити її супроводження до місця виклику з дотриманням вимог, передбачених ч. 3 ст. 143 КПК України.
Юридичною підставою здійснення приводу є ухвала слідчого судді, суду, яка виноситься за клопотанням слідчого, прокурора або з власної ініціативи, а під час судового провадження − також за клопотанням сторони кримінального провадження, потерпілого.
Виконання ухвали про здійснення приводу може бути доручене відповідним підрозділам поліції ГУНП, органів безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства або органів державного бюро розслідувань. Ухвала про здійснення приводу оголошується особі, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу.
У разі неможливості здійснення приводу особа, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, повертає її до суду з письмовим поясненням причин невиконання.
Якщо особа, яка підлягає примусовому приводу за ухвалою суду злісно ухиляється від виконання даного рішення, то у відповідності до ст.. 144-147 КПК України на неї накладається грошове стягнення у відповідності до КПК України.
Накладення грошового стягнення є заходом забезпечення кримінального провадження, яке застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження до учасників кримінального провадження: підозрюваного, обвинуваченого, свідка, потерпілого, цивільного відповідача.
Слідчий суддя, суд накладає на особу грошове стягнення, якщо встановить, що особа не виконала покладений на неї процесуальний обов’язок та відсутні поважні причини його невиконання.
Ухвала про накладення грошового стягнення може бути скасованою на підставі розгляду відповідного клопотання особи, на яку було накладено грошове стягнення, за умови, що особа не була присутня під час розгляду питання про накладення грошового стягнення (ст. 147 КПК).
Старший судовий розпорядник Юлія Головата
Бершадського районного суду