Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Часто при оформленні спадщини, чи в інших випадках в людей виникає проблема: у правовстановлюючому документі є помилка.
На даний час є два способи усунення даної проблеми. Перший спосіб - це звернення до органу, що видавав документ. При зверненні слід в заяві вказати суть помилки та додати документ, в якому виявлено дану помилку. В разі, якщо орган, який видавав документ, на час виявлення помилки, ліквідований, то є інший спосіб – звернення до суду.
Людина може звернутися до суду із заявою в порядку окремого провадження про встановлення факту, що має юридичне значення. В заяві має вказати якими документами підтверджується факт, що у правовстановлюючих документах було допущено помилку та обґрунтувати неможливість виправлення помилки в інший спосіб.
Оскільки у справах окремого провадження відсутній спір про право, то при розгляді таких заяв передбачено спрощений порядок розгляду.
Суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, якщо такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення громадянства; законодавством не передбачено інший порядок їх встановлення; встановлення факту не пов’язано з наступним вирішенням спору про право.
Якщо звернутися до статистики, то до Бершадського районного суду Вінницької області в І півріччі 2017 року надійшло 62 заяви про встановлення фактів, що мають юридичне значення, 50 з яких розглянуто: (із задоволенням заяви – 47, передано до іншого суду - 1, залишено без розгляду - 2). Залишок на ІІ півріччя 2017 року - 12 справ.
Слід зазначити, що при подачі до суду заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно сплатити судовий збір. Розмір судового збору для фізичних осіб становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому заява подається до суду. Згідно із Законом України «Про державний бюджет України на 2017 рік» на 01 січня 2017 року встановлено 1600 гривень на одну працездатну людину. Відповідно за подання заяви про встановлення факту належності правовстановлюючого документу в 2017 році розмір судового збору становить 320 гривень.