flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Крадіжка — найпоширеніший злочин

27 червня 2018, 11:05

Згідно з офіційною статистикою крадіжка є найбільш поширеним злочином в Україні.

     Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності і нiхто не може бути протиправно позбавлений права власностi.  Право приватної власностi є непорушним, і хоч закони писані для всіх   та не всі їх дотримуються.  

            Що таке крадіжка з точки зору права?  В Кримінальному кодексі України, а саме в  статті 185 зазначено, що крадіжка -  це таємне викрадення чужого майна.            

За крадіжку  передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність.

            Так відповідно до ст. 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення  за дрібне викрадення чужого майна накладається  штраф в сумі  від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк від п'яти до десяти діб.

Якщо ж правопорушення вчинено повторно протягом року, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -  штраф від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.

Слід зауважити, що викрадення чужого майна вважається дрібним, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Якщо ж викрадення  перевищує  0,2 неоподаткованого мінімуму доходів громадян, то настає кримінальна відповідальність. 

Відповідно до статті 185 КК України частини 1  таємне викрадення чужого майна (крадіжка) карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до трьох років. Частиною 2 передбачено, якщо крадіжка, вчинена повторно або за попередньою змовою групою осіб,- карається обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк. Частиною 3 - крадіжка, поєднана з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище або що завдала значної шкоди потерпілому,- карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років.  За крадіжку у великих розмірах - позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років (ч.4).  Крадіжка, вчинена в особливо великих розмірах або організованою групою,- карається позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна.

        Що провокує людину на крадіжку? Злочинці пояснюють це по різному: важка економічна ситуація в країні, скрутне матеріальне становище, випадок та інше. Чи так це? А може просто немає бажання заробляти чесною працею? 

            За статистичними даними Бершадського районного суду  значна кількість обвинувальних актів  надійшли до суду за ознаками злочину, передбаченого ст..185 КК України,

             Так за 2017 рік  за цією  категорією злочинів     в провадженні суду перебувало 111 справ    відносно 139 осіб.  Розглянуто 60 кримінальних справ з постановленням вироку відносно 70 осіб, 14 з яких отримали покарання у вигляді позбавлення волі на певні терміни відповідно до важкості скоєного злочину,  26 осіб   будуть змушені сплатити штраф,   14 осіб засуджені до громадських робіт, 16 осіб засуджені до різних строків позбавлення волі та звільнено від покарання з випробуванням.   

      Невтішна статистика і за  січень – травень 2018 року.

      Станом на 1 червня  2018 року судом розглянуто 65  кримінальних проваджень, з них  27 –  по крадіжках, що складає майже 42% від загальної кількості розглянутих справ. Засуджено 34 особи, з них 6 - до позбавлення воліосіб, 15   – до сплати штрафу, 7 – до громадських робіт, 6 – до виправних робіт,

          Ось тільки кілька   прикладів:

         -  в січні 2018 року громадянин Р. проник в житловий  будинок та викрав майно на суму  525 гривень. Сума не така вже й велика, але термін ув’язнення отримав 4 роки, оскільки  скоїв злочин під час іспитового строку , призначеного судом    попереднім вироком;             

          - в лютому 2018 року дві особи проникли  в нежитлове комунальне приміщення, де  за допомогою ручної пилки по металу  зрізали  чотири металеві арматури. Обом призначено покарання у виді позбавлення волі  строком на два роки  ,та звільнені  від відбування покарання з випробуванням на 1 рік. Це означає,    якщо на протязі іспитового строку засуджені на шлях виправлення не стануть та вчинять новий злочин, за який передбачено позбавлення волі,   то до покарання за новий злочин буде додано  невідбуте покарання за попередній злочин;

          -в  березні 2018 року громадянин «А» біля Бершадської окружної  лікарні інтенсивного лікування викрав велосипед «Україна», чим завдав потерпілому «Г» матеріальну шкоду на суму 1033 грн., засуджений до сплати штрафу в розмірі 850,00 гривень.

          В одному із сіл громадянин «Р» із продуктового магазину  здійснив крадіжку  алкогольних напоїв  на суму 2595 грн., а з приміщення сільської ради - монітора, 3 флеш накопичувачі, чим завдав шкоду  на суму 1879 грн. і цим самим «заробив» собі термін   4 роки 6 місяців позбавлення волі, враховуючи  попередню судимість.

        Часто злочини скоюються  в стані алкогольного сп’яніння і правопорушник навіть не може пояснити, чому він зважився на крадіжку. Іноді доходить до абсурду.  Так, громадянка N, побачивши в салоні  чужого автомобіля  м’яку іграшку, вирішила її викрасти, в результаті- громадські роботи і  «підмочена» репутація.

        Отож, перш ніж зважитися на подібні вчинки потрібно знати, що будь-яке протиправне діяння не проходить безкарно. Можна відбутися  мінімальним покаранням, а можна і отримати значний термін ув’язнення.

 

Тетяна Дмитрук,

заступник керівника апарату суду