flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Бути судовим розпорядником - відповідальна місія.

31 жовтня 2018, 11:49

Так уже склалось, що робота судових розпорядників, як під час судових засідань, так і до чи після розгляду справи, здебільшого не привертає уваги громадян. Можливо комусь здається, що їхня робота малозначима, легка й проста, але це не зовсім так.

Коли ми були ще студентами, нам розповідали, що судовий процес – це порядок застосування норм відповідних галузей матеріального публічного права судами України в результаті вирішення індивідуальних справ та спорів між суб’єктами правовідносин. Але це лише теорія. На практиці ж судовий процес – це складний механізм, у якому кожен його учасник (суддя, секретар, сторони у справах тощо) виконує свою важливу роль.

Судовий розпорядник – теж важливий елемент цього складного механізму. Саме від нього залежить якість підготовки й, власне, самого проведення судового процесу.

Типовий робочий день розпорядника починається так:  судовий розпорядник перевіряє цілісність замків на вхідних дверях залу судового засідання, оглядає власне й сам зал, у якому відбуватиметься засідання, зокрема перевіряє місця сидіння учасників судового процесу та інших осіб, оглядає кімнату свідків, нарадчу кімнату, а також інші прилеглі до залу судового засідання кімнати й допоміжні приміщення. Після  цього судовий розпорядник готує головуючому у справі доповідь, у якій повідомляє про готовність чи неготовність зали до початку слухання.

Як тільки розпочинається судове засідання, судовий розпорядник має обов’язково оголосити про вхід суду до зали і попросити усіх присутніх встати, теж саме входить в його обов’язки  й по завершенню судового засідання, коли судовий розпорядник повинен оголосити про вихід суду.

У ході слухання справи судовий розпорядник пильно слідкує за тим, щоб учасники судового процесу та інші особи, які перебувають у залі судового засідання, чітко виконували розпорядження головуючого, а ще його важливий обов’язок – приймати документи та інші матеріали від учасників процесу і передавати їх головуючому у справі.

Іноді трапляються випадки, коли судове засідання проводиться за межами суду. У такому разі завдання судового розпорядника забезпечити безпечні умови для роботи суддів і працівників апарату.

Також з метою гарантування безпечних умов праці під час слухання справи і поза ним судовий розпорядник виконує роботу, спрямовану на підтримання громадського порядку у залі судового засідання безпосередньо та у приміщенні суду зокрема, а у разі потреби (наприклад, прояв неповаги до суду, конфліктні ситуації, що можуть спровокувати ризик виникнення загрози життю і здоров’ю суддів, працівників апарату тощо) залучає до співпраці працівників правоохоронних органів.

А якщо у суді трапляються надзвичайні обставини, то судовий розпорядник першим невідкладно повідомляє про них керівництво суду. На щастя, у нас вони бувають рідко.

Крім цього, судові розпорядники Бершадського районного суду виконують і інші обов’язки. Наприклад, якщо в суді відбуваються офіційні заходи, завдання судового розпорядника – зустріти гостей, супроводити їх до місця зустрічі та надати допомогу в межах компетенції.

Також судові розпорядники слідкують і за дотриманням порядку у тих приміщеннях, де найчастіше перебувають громадяни, які приходять до суду, зокрема, біля залів судових засідань та у холі. 

Отже, судовий розпорядник – хоч і не ключова, проте досить важлива фігура, і не тільки в судовому процесі, а й поза ним. Його уміння швидко відреагувати на ситуацію та усунути розгортання потенційного конфлікту залежить збереження громадського порядку, а чіткість його дій, пильність та оперативність сприяють злагодженому ходу судового процесу.

Бути судовим розпорядником –  не легка, але важлива місія служінню правосуддя!

 

Старший судовий розпорядник

Бершадського районного суду                                   Ігор ОЛІЙНИК