Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
19 квітня 2019 року президент П. Порошенко підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» (закон про кримінальні проступки), який набуде чинності з початку 2020 року.
За новим законом, кримінальний проступок є одним з видів кримінального правопорушення (другим є злочин), за скоєння якого передбачено кримінальну відповідальність. Відповідно до закону, кримінальним проступком є діяння (дія або бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більш як 3 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 000 грн) або інше покарання, не пов'язане з позбавленням волі.
На думку авторів законопроекту, запровадження інституту кримінальних проступків суттєво спростить роботу органів розслідування і спростить розгляд у суді незначних кримінальних правопорушень.
Фактично законодавець відніс злочини невеликої тяжкості до категорії проступків, обґрунтовуючи можливість і доцільність такого розподілу меншим ступенем суспільної небезпеки злочинів невеликої тяжкості порівняно зі злочинами середньої тяжкості, тяжкими та особливо тяжкими.
До кримінальних проступків також будуть належати такі поширені злочини як некваліфіковані крадіжки, шахрайство, незаконні дії з наркотичними засобами без мети збуту, хуліганство тощо.
На відміну від злочину, підготовка до кримінального проступку не тягне кримінальної відповідальності.
Окремо хочеться відмітити, що новий закон вилучає з Кодексу про адміністративні правопорушення норму про керування транспортом у нетверезому стані та вносить її до Кримінального кодексу, зробивши кримінальним проступком.
У Кримінальному кодексі передбачається, що керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп’яніння або відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан сп’яніння, а так само вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування караються штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000-34000 грн.) з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років. При повторному порушенні – штрафом у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 51 000 грн.) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від двох до трьох років.
Передбачається, що розслідування порушень буде здійснюватися у формі дізнання зі спрощенням процедури, включаючи скорочені строки.
Такий радикальний захід як затримання підозрюваного у вчиненні кримінального проступку застосовуватиметься у виключних випадках: на одну добу - якщо особа перебуває в нетверезому стані і своїми діями створює небезпеку для оточуючих, і на 72 години у випадку, якщо порушник у відповідь на вимогу правоохоронця припинити протиправну поведінку чинить опір або ж продовжує вчинення проступку або намагається втекти.
Суд, отримавши обвинувальний акт щодо вчинення кримінального проступку, має протягом 5 днів або у разі затримання підозрюваного у визначені строки затримання призначити судовий розгляд. Якщо обвинувачений не оспорює встановлені обставини порушення і згоден з розглядом обвинувального акта, суд розглядає обвинувальний акт без розгляду у судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження.
Після відбуття покарання особа, яка була притягнута до кримінальної відповідальності за вчинення кримінального проступку, вважатиметься такою, що не має судимості.
Помічник судді Вікторія Петрик